Match
8 - 1
Ängshallen, Skene
29 november 2015
14:00
Referat
Referat: Kinna IBK - IBK Tygriket 99
Derbydags!
Under söndagen var det dags för derbymatch där Kinna IBK tog sin an IBK Tygriket hemma i Ängshallen. Vad skulle det bli för match mellan serieledarna och ett av bottenlaget?
Målvakt: Ella
Backar: Petronella, Alma, Elin A, Junis, Stina
Centers: Elin O, Emma, Frida
Anfallare: Ellen, Malva, Elin D, Märta, Elsinore, Maria
Period 1
Första perioden var jämn sett till sifforna. Ellen kunde ge Kinna ledningen med 1-0 i tionde minuten efter pass av Stina. Elsinore och Elin D visade redan i de första sekunderna att Kinna var skottglada idag. Men liksom i många matcher gick inte skotten på mål i första perioden. Det är som om laget behöver en period på sig att skjuta in sig!
Period 2
Tygriket kunde kvittera till 1-1 efter ett frislag. Bollen letadesig fram till andra stolpen där en anfallare i Tygriket påpassligt stod och fick bollen via foten in i mål.
Frida kan återigen ge Kinna ledningen med 2-1 efter att hon jobbat ifatt en försvarare, kunde få klubban på bollen och styra in den i mål. I andra perioden forstätter Kinna att skjuta. Skillnaden är att nu går bollarna på mål. Tygriket stod dock i vägen eller så prickade Kinnatjejerna målvakten.
Period 3
I den tredje perioden lossnade målskyttet - tjejerna fortsatte att skjuta och nu går på bollarna i mål! Kinna gjorde 6 mål i tredje perioden.
Frida gör 3-1 efter pass av Petronella.
Petronella kan själv göra 4-1 genom att avancera framåt och skjuta.
Maria gör 5-1 på en retur efter ett frislag.
Frida gör 6-1 och 7-1 innan Malva kan avsluta målkalaset med ett pricksäker skott i krysset - 8-1 till Kinna.
Idag fick publiken njuta av Stinas fina passningar, Marias härliga förmåga att rinna förbi motståndarna och Petronella resoluta ingripande i backlinjen som sprider lugn till övriga laget.
Spelarstatistik
Utespelare
| Namn |
M |
G |
A |
Utv |
P |
|
Frida Moberg |
1 |
4 |
0 |
0 |
4 |
|
Maria Kern |
1 |
1 |
1 |
0 |
2 |
|
Petronella Nyberg |
1 |
1 |
1 |
0 |
2 |
|
- |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
|
Malva Lindh |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
|
- |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
|
Emma Averin |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Elin Ahlgren |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Märta Johansson |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
Utv Utvisningsminuter
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
| Namn |
M |
G |
A |
Utv |
S |
IM |
P |
|
- |
1 |
0 |
0 |
0 |
20 |
1 |
0 |
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
Utv Utvisningsminuter
S Skott på mål
IM Insläppta mål
P Poäng